close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 października 2018

  Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, w Biurze ONZ w Genewie, uczczona została koncertem Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina - Chopin University Chamber Orchestra i wybitnego pianisty Rafała Łuszczewskiego. Wydarzenie uświetniła obecność Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy i jego Małżonki.

  Koncert Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina - Chopin University Chamber Orchestra pod batutą Grzegorza Nowaka i wybitnego pianisty Rafała Łuszczewskiego, który odbył się 8 października, był centralnym wydarzeniem obchodów w Szwajcarii setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Współgospodarzami koncertu, który uhonorował swoją obecnością Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda byli Michael Møller – Dyrektor Generalny Biura ONZ w Genewie i Ambasador Zbigniew Czech, Stały Przedstawiciel RP przy Biurze ONZ w Genewie.


  Prezydent RP, Andrzej Duda w swoim wystąpieniu wskazał -  To jest właśnie Polska – państwo, które się odrodziło, które idzie dzisiaj z podniesioną głową i chce dalej się rozwijać, współdziałając z innymi najlepiej jak umie; państwo świadome swojego miejsca na świecie, w Europie i świadome roli, jaką ma obowiązek odgrywać. - Jak dodał, Polska to także państwo świadome odpowiedzialności swojej obecności w gronie Narodów Zjednoczonych.

   

  – Chciałbym, żebyście Państwo w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości słuchali tej muzyki, patrząc na jej wykonawców – mówił przed koncertem Prezydent Andrzej Duda – na młodych, wybitnie uzdolnionych polskich muzyków. Chciałbym, żebyście Państwo myśleli sobie w duszy tak, jak ja, że to jest Polska właśnie – swoisty historyczny zlepek tego, co piękne w naszej kulturze i historii oraz wspaniałej młodości, uśmiechu i talentu – podkreślał.


  Historyczna i monumentalna Assembly Hall w Pałacu Narodów, siedziba Biura ONZ w Genewie, była wypełniona publicznością złożoną z dyplomatów, przedstawicieli organizacji międzynarodowych, władz lokalnych, biznesu, kultury i Polonii. Koncert pozwolił licznej publiczności cieszyć się arcydziełami muzycznymi najbardziej znanych polskich kompozytorów.


  W programie były między innymi Uwertura Es-dur J. Paderewskiego, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina, Mazurek z opery Straszny dwór i Uwertura fantastyczna "Bajka. Opowieść zimowa" Stanisława Moniuszki. Tego wieczoru wykonano także „Koncert warszawski” Richarda Addinsella.


  Koncert został zorganizowany we współpracy z dr Bożeną Schmid-Adamczyk przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego, Polskiej Fundacji Narodowej i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.


  Podczas wizyty w Genewie Prezydent RP, Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda odbyli także spotkanie z Michaelem Møllerem, Dyrektorem Generalnym Biura ONZ w Genewie oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego – pierwszego Premiera niepodległej Polski i pierwszego przedstawiciela Polski przy Lidze Narodów.

  Tagi: kultura

  Foto- 1 J Szymczuk - KPRP
  Foto-2 J Szymczuk - KPRP
  Foto-3 J Szymczuk - KPRP
  Foto-1 fot Ł Różycki
  Foto-4 J Szymczuk - KPRP
  Foto-2 fot Ł Różycki
  Foto-3 fot Ł Różycki
  Foto-0 fot Ł Różycki
  Foto-4 fot Ł Różycki
  Foto-5 fot Ł Różycki
  Foto-5 J Szymczuk - KPRP
  Foto-6 fot Ł Różycki
  Foto-10 fot Ł Różycki
  Foto-7 fot Ł Różycki
  Foto-8 fot Ł Różycki
  Foto-12 fot Ł Różycki
  Foto-11 fot Ł Różycki
  Foto-9 fot Ł Różycki
  Foto-13 fot Ł Różycki
  Foto-15 fot Ł Różycki
  Foto-14 fot Ł Różycki
  Foto-16 fot Ł Różycki
  Foto-17 fot Ł Różycki
  Foto-18 fot Ł Różycki
  Foto-7 J Szymczuk - KPRP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: