close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 15 listopada 2016

  Prezydent Andrzej Duda, przebywając z oficjalną wizytą w Konfederacji Szwajcarskiej, odwiedził dzisiaj Genewę. Odbył spotkania z kierownictwem i polskimi naukowcami w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), a także wraz z małżonką gościł w Stałym Przedstawicielstwie RP.

  W trakcie wizyty Dyrektor Generalna CERN, profesor Fabiola Gianotti przedstawiła historię i osiągnięcia tego największego na świecie laboratorium w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych i struktury materii. CERN jest ośrodkiem badań i wdrażania eksperymentalnych rozwiązań w wielu dziedzinach  nauki oraz ważnym centrum transferu nowych technologii do europejskiego przemysłu. Prezydent Andrzej Duda został w szczególności zapoznany z pracą badawczą w ramach projektu ATLAS - A Toroidal LHC ApparatuS/toroidalny detektor ogólnego przeznaczenia - który jest największym detektorem LHC.

   

  Prezydentowi został przedstawiony dorobek polskich naukowców w CERN. Dyrektor Generalna doceniając ich zaangażowanie wskazała, iż są oni autorami lub współautorami jednej dziesiątej prac dotyczących badań prowadzonych w CERN – uczestniczyli oni między innymi w konstrukcji detektorów ALICE, ATLAS i CMS wchodzących w skład Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC), największego z dotychczas zbudowanych urządzeń badawczych na świecie. Nad poszczególnymi projektami blisko współpracują z CERN m.in. Instytut Fizyki Jądrowej PAN z Krakowa, Instytut Fizyki Doświadczalnej UW, Instytut Problemów Jądrowych z Warszawy, Instytut Fizyki PW, Wydz. Fizyki i Techniki Jądrowej AGH. Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) podpisały w kwietniu 2016 r. umowę o dalszej współpracy z CERN, m.in. w zakresie dalszych prac badawczo-rozwojowych związanych z podniesieniem wydajności LHC.

   

  Prezydenta spotkał się przedstawicielami polskich naukowców, inżynierów i informatyków pracującymi w CERN. Zaprezentowali oni swój wkład w realizację poszczególnych projektów. Na zakończenie wizyty, Prezydent Andrzej Duda wpisał się do księgi pamiątkowej.

   

  Towarzysząca Prezydentowi małżonka Agata Kornhauser-Duda w trakcie pobytu w Genewie odwiedziła Międzynarodowe Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, a także spotkała się z nauczycielami i uczniami Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. Wacława Micuty. Prezydent wraz z małżonką odwiedzili także Stałe Przedstawicielstwo RP przy Biurze ONZ w Genewie.

  Tagi: cern

  04_1DS_2149
  14_1DS_2317
  22_1DS_2383
  36_1DS_2656
  42_1DS_2744
  43_1DS_2748
  Photo-1
  Photo-2

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: